Stropný sušiak bielizne na balkón: prečo si ho zvoliť? Týchto 7 benefitov si budete chváliť

Stropný sušiak bielizne na balkón: prečo si ho zvoliť? Týchto 7 benefitov si budete chváliť

Chceme, aby vypraná bielizeň uschla čo možno najrýchlejšie. Aby sa nepoškodila, nepokrčila, neuletela, nezmokla. Sušenie bielizne v interiéri nie je praktické, a to nielen pre svoju priestorovú náročnosť, ale aj kvôli vlhkosti, ktorá výskytu plesní priamo lahodí. Kto má balkón, má zlato. Ako najlepšie využiť jeho potenciál na sušenie bielizne? A to aj vtedy, keď si chcete ušetriť nejaký ten priestor na posedenie? Stropný sušiak na balkón je výhodným riešením nielen z tohto hľadiska.

Kde sušíte bielizeň vy?

Možností, ako vyriešiť sušenie bielizne (nielen) v byte, je hneď niekoľko. Pokiaľ nemáte sušičku bielizne, ste odkázaní na sušenie po „starom“. V paneláku nezostáva nič iné, len zavesiť bielizeň na sušiak v kúpeľni. Teda pokiaľ nemáte balkón. Ale nie je úplne neobvyklé, že výsadu na sušenie bielizne majú iba tieto dve miesta.

S rozkladacími pultovými sušiakmi to ide skrátka kdekoľvek chcete (a máte miesto).

Priestor ide ruka v ruke s estetikou. Pretože mať zo spálne, obývačky alebo izbičky sušiareň nie je nič vkusné. A čím menšie priestorové podmienky na bývanie máte, tým viac si sušením ešte uberáte. Pri peknom počasí sa dá vypraná bielizeň zavesiť na vonkajší sušiak za okno. A dúfať, že nebude pršať. Ak máte balkón alebo lodžiu, je to výsada. Pretože sledovanie počasia už nie je také významné.

Ako vyriešiť sušenie bielizne na balkóne?

Stojanový sušiak

Hodí sa na priestranný balkón. Podobá sa veľkému vonkajšiemu sušiaku. Výhodou v nevýhode je rozmerné riešenie. V prípade, že ho nepoužívate, môžete ho zložiť. Stabilná konštrukcia odoláva závanom vetra a nepriazni počasia.

Rozkladací sušiak

Podobá sa stojanovému. Ale nepriazeň počasia s rozkladacím sušiakom môže pekne zamávať. Najmä ak nemáte balkón alebo lodžiu zasklenú. Jeho plochy na sušenie využívajú priestor smerom do výšky a je vhodný najmä do interiéru na sušenie útierok alebo uterákov.

Rolovací sušiak

Máte vyprané a potrebujete zavesiť vlhké oblečenie. Šnúru stačí vyrolovať a uchytiť na protiľahlej stene. Takéto riešenie je praktické, pokiaľ na balkóne netrávite príliš veľa času a nebude vám vadiť, že tam už toľko voľného priestoru nezostane.

Klasická šnúra

Podobne ako rolovací sušiak uberá miesto. Neovplyvníte, ako vysoko chcete bielizeň zavesiť. Zároveň sa špagáty po čase nevkusne prehýbajú. Na oblečení navyše zostáva po šnúre ryha a jeho vlákna sa viac namáhajú.

Teleskopický sušiak

Na trhu je hneď niekoľko teleskopických sušiakov. Jedným z nich je variant, ktorý sa na balkónové zábradlie zavesí bez nutnosti vŕtania. Potom sa dá natiahnuť do požadovanej šírky. Alebo sa vŕta na stenu. Po zatiahnutí ho vytiahnete do potrebnej polohy. Výhodou je, že keď práve nesušíte, nezavadzia.

Stropný sušiak

Vŕta sa na strop balkóna. Nie vždy je takéto riešenie možné, ale prináša mnoho výhod.

Stropný sušiak bielizne – na balkóne ako výhodné riešenie

Jednoduchosť. Zavesiť si bielizeň s ľahkosťou? Po tom túži každý. Zdvíhanie rúk a naťahovanie sa ku šnúram nie je potrebné. Keď si tyč môžete posunúť dole do úrovne, kde vám vešanie pôjde najpohodlnejšie.

Úspora priestoru. Sadnúť si pod voňavú a čerstvo zavesenú bielizeň alebo sa pod ňou dokonca prechádzať. Takúto možnosť nemáte, ak ste odkázaní na klasicky napnuté šnúry od steny k stene. Pretože ich môžete privŕtať len do výšky, kam pri vešaní dosiahnete. Oproti umiestneniu sušiaka na zemi opäť získate viac miesta a nemusíte o sušiak na bielizeň zakopávať.

Fyzikálne zákony mu idú naproti. Teplo sa koncentruje hore. Preto sa tento variant oplatí aj z pohľadu rýchlejšieho schnutia bielizne. Výhodou sú aj tyče, ktoré sú v porovnaní so šnúrami širšie. Medzi bielizňou vzniká priestor na lepšiu cirkuláciu vzduchu, čo opäť prospieva rýchlejšiemu schnutiu.

Estetika. Ovisnuté šnúry vyzerajú na balkóne nevkusne. A keď sa na ne bielizeň zavesí, je to ešte horšie. Stropný balkónový sušiak vyzerá elegantne. A keď práve bielizeň nesušíte, málokto si všimne, že vôbec nejaký máte.

Pasuje tam, kam chcete. Rôzne rozmery tyčí umožňujú kombinovať ho tak, aby ste docielili požadovanú dĺžku alebo šírku. A mali zároveň dostatok priestoru na sušenie.

Udržateľné riešenie. Ak sa vám časom nejaký komponent opotrebuje, zoženiete náhradné diely.

Montáž zvládnete sami. Nepotrebujete odborníka. Stačí na to vŕtačka. Nemusíte skúmať, aké skrutky a hmoždinky kúpiť. Pretože všetko je súčasťou balenia.

Náš tip: Rovnako dobre využijete stropný sušiak do kúpeľne, kde je úspora miesta počas sprchovania žiadúca.

Ako správne na stropnom sušiaku sušiť oblečenie?

Klasické špagáty prinášajú množstvo dilem. Ako správne zavesiť určité druhy oblečenia v závislosti od ich materiálov? Aké štipce využiť, aby na ňom nezostali jeho odtlačky? Kedy je lepšie oblečenie nechať preschnúť na vešiaku? Toto tápanie pri stropnom sušiaku z časti odpadá. A to aj pokiaľ nepatríte medzi milovníkov žehlenia.

Ako na šetrné vešanie bez nutnosti žehlenia:

●      Základom je prať na menšie množstvo otáčok.

●      Bielizeň pred prevesením pretrepte.

●      Aby sa vlákna oblečenia nevyťahovali, odporúčame váhu rozložiť. Na tyč zaveste bielizeň tak, že jej pomyselné ťažisko bude uprostred.

●      Aby nespadlo, môžete ho zo strán zaistiť štipcami pár centimetrov pod tyčou.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť