Sprievodca výberom lanového a reťazového príslušenstva: týchto 10 nevyhnutností nesmie chýbať

Sprievodca výberom lanového a reťazového príslušenstva: týchto 10 nevyhnutností nesmie chýbať

V mnohých odvetviach sa bez kvalitného lana alebo reťaze nezaobídete. Sú viac než potrebné na prenášanie ťažkých nákladov alebo ich zaistenie počas prepravy. Aby mohli plniť svoj účel, potrebujú správne príslušenstvo. Vďaka tomu bude všetko v bezpečí a pevne pohromade. Ako si však vybrať lanové a reťazové príslušenstvo, ktoré zaistí bezpečnú manipuláciu s nákladom a zároveň zachová čo najdlhšiu životnosť reťazí a lán?

Aké príslušenstvo potrebujete pre laná a reťaze?

Ak nemáte jasnú predstavu o tom, na ktorý konkrétny prípad použiť karabínu a kedy namiesto nej zvoliť háky alebo oká, je to v poriadku. Pretože my vám to všetko popíšeme a ukážeme vám, ako jednotlivé komponenty nainštalovať.

K najbežnejšiemu príslušenstvu pre reťaze a laná patria:

●  lanové svorky,

● lanové objímky,

● lanové očnice,

● háky na laná a reťaze,

● lanové a reťazové strmene,

● napínače lán a reťazí,

●  reťazové a lanové kladky,

● lanové zámky (koncovky),

● karabíny,

● závesné oká.

Ako fungujú jednotlivé komponenty a na čo sa používajú?

Svorky

Lanová svorka sa používa na vytvorenie slučky na nerezových a oceľových lanách. Podľa priemeru lana môžete určiť, koľko svoriek budete potrebovať. Zvyčajne ich potrebujeme 3 a 5 za sebou. Počítajte, že po vytvorení oka pomocou svorky sa nosnosť lana zníži o 50 %.

Pokyny na inštaláciu:

● Najprv pripevnite svorku lana, ktorá je najbližšie ku koncu lana a najvzdialenejšia od vytvoreného oka. Odstrihnutý koniec lana zaistite proti rozpleteniu.

● Časť svorky, ktorú pritláčajú matice umiestnite na stranu priebežného lana, druhú časť na stranu lana s koncom.

● Poslednú svorku pripevnite k oku alebo očnici najbližie ako sa dá.

Ako ďaleko od seba by mali byť jednotlivé svorky upevnené? Medzi jednotlivými svorkami by ste mali mať priestor na pomyselné 3 svorky.

Koľko svoriek zvoliť na základe priemeru oceľového (nerezového) lana?

Šířka lana

Počet svoriek

od 3 do 5 mm

3

od 6,5 do 19 mm

4

od 22 do 26 mm

5

od 30 do 40 mm

6

Náš tip: Potrebujete kvalitnejšiu a pevnejšiu svorku? DIN EN 13411-5 (DIN 1142) je ešte účinnejšia ako DIN 741. A znižuje nosnosť lana len o 30 %. Rozdiel medzi svorkami DIN 741 a DIN 1142 je najmä v prítlačných maticiach. Svorka DIN 1142 má prítlačné matice s ozubeným límcom, ktoré zabraňujú dodatočnému uvoľneniu svorky.

Objímky

Lisovacie objímky na laná možno použiť ako svorky na výrobu lanových ôk alebo na spojenie dvoch oceľových lán. Najčastejšie sú vyrobené z hliníka a na vytvorenie pevného spoja si vyžadujú pákové kliešte, zverák alebo hydraulický lis.

Do priemeru lana 8 mm s menším namáhaním spojov postačujú prvé dve možnosti. Týmto lanovým príslušenstvom sa dosiahne kvalitnejšie a pevnejšie spojenie lán ako v prípade svoriek. Nosnosť lana sa zníži o 30 až 50 %, v tomto ohľade sú výhodnejšie v porovnaní so svorkami.

Náš tip: Vyberte si vysokokvalitné lanové objímky, ktoré sú vyrobené v súlade s normou EN 13441-3.

Očnice

Slúžia ako výstuž tam, kde by inak nadmerné ohýbanie lana spôsobilo jeho opotrebovanie alebo pretrhnutie. Základný nástroj pre oceľové, nerezové a nekovové laná alebo káble. Očnicu použite pri vytváraní oka na lano, a to buď pomocou svorky, alebo objímky.

Háky

Chcete si vyrobiť vlastné lano navijáka? Potom budete okrem oceľového lana, očka a koncovky potrebovať aj vhodný lanový hák s poistkou. Okrem ťahania môžete lanové háky použiť aj ako viazaciu techniku alebo na pripojenie k reťazi. V tomto prípade sú vhodné háky bez bezpečnostnej poistky. Kĺzavý hák pomôže vytvoriť pružnú slučku, ktorú oceníte pri manipulácii s drevom v lesníctve.

Strmene

Na spojenie navijaka, lana a reťaze z nehrdzavejúcej ocele sa budú hodiť otočné klzné strmene. Tie sa dajú k navijaku pripevniť vďaka nastaviteľnej posuvnej časti. A na čo sa hodí toto príslušenstvo pre laná a reťaze?

V lesníctve na sťahovanie dreva alebo konárov s viacerými vrstvami naraz, v doprave sa používajú na zabezpečenie nákladu a pomáhajú pri manipulácii s ťažkými bremenami.

Ďalším typom strmeňov sú strmene s čapom alebo strmene so skrutkou a závlačkou. Veľakrát sú označované aj ako zámky reťazí. Sú užitočné na bezpečné spojenie lana a háku alebo na spojenie dvoch reťazí, oceľových lán a pásov s okami.

Napínače

Napínače sú vynikajúce na napínanie lán, sietí alebo káblov. Sú k dispozícii vo verziách  oko-oko, oko-hák alebo hák-hák. Ako fungujú napínače lán a reťazí? Otáčaním matice môžete lano alebo reťaz napnúť na požadované napätie alebo dĺžku. 

Kladky

Kladky na laná a reťaze sa používajú na napínanie, navíjanie a ťahanie. Výhodou je znásobenie ťahovej sily, zmena smeru ťahu a prítomnosť mazadla, ktoré sa stará o predĺženie životnosti lana.

Lanové kladky sa používajú na zdvíhanie ťažkých bremien, napríklad pri vyslobodzovaní vozidiel alebo v lesníctve. Majú drážku, ktorá zabezpečuje správne vedenie lana. Reťazové kladky sú k dispozícii s drážkou alebo ozubeným kolesom. Pri výbere lanových a reťazových kladiek musíme vyberať nielen podľa spôsobu upevnenia, ale aj podľa maximálneho možného zaťaženia a kompatibility so šírkou lana. 

Zámok (koncovka)

Zámok slúži na ukončenie lana a jeho zabezpečenie proti vypadnutiu. Pomocou tohto koncového uzáveru sa oceľové lano nezasekne a je možné ho opäť vybrať.

Karabíny

Karabína sa skladá z tela, západky, zámku a maticová karabína sa skladá aj zo zámku západky. Používa sa na spojenie dvoch alebo viacerých prvkov alebo na zavesenie prvkov na karabínu. Má široké využitie nielen v priemysle, ale aj pri športe, záchranárstve, v dielni, na záhrade.

Na čo presne sa používa, závisí od spracovania materiálu:

● Oceľové karabíny – dosahujú dostatočnú pevnosť, nosnosť, odolávajú nárazom, oderu, ohybu a krúteniu. Používajte ich na kotvenie, upevňovanie ľahších bremien alebo zaistenie.

● Zliatinové karabíny – najčastejšie hliníkové, duralové alebo titánové. Sú menej odolné voči poškodeniu, ohybu a oderu. Vyznačujú veľmi dobrým pomerom hmotnosti a pevnosti. Vzhľadom na ich nízku hmotnosť sa používajú v horolezectve alebo ako pomocné prvky pri záchrane.

Závesné oká

Skrutkové závesy sú vynikajúce na zdvíhanie, manipuláciu a spúšťanie ťažkých bremien pomocou pevných alebo mobilných žeriavov. Závesné oká upínajú háky, zdvíhacie popruhy alebo strmene. Môžete si vybrať z dvoch variantov, s maticou alebo skrutkou, a rôznych veľkostí.

Plánujete postaviť hojdačku pre svoje deti? V našej ponuke nájdete aj hojdačkové háky.

 

 

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť